ovocné a zeleninové bio nápoje Biotta

Biotta je vyrobena z kvalitních vyzrálých plodů, pěstovaných pouze za účelem vylisování šťávy • zelenina je pěstována na vlastní, chemicky neošetřované půdě více než 70 let • ovoce, ostatní plody a suroviny jsou dodávány stálými osvědčenými dodavateli • při výrobě je aplikováno šetrné zpracování v uzavřeném systému s minimálním počtem procesů • šťávy nejsou ředěny vodou • šťávy jsou vyrobeny přímým lisováním, nejedná se o zpětně ředěné koncentráty • šťávy nejsou uměle dochucovány, dobarvovány, doslazovány a neobsahují pomocné a konzervační látky • šťávy jsou stáčeny pouze do skleněných lahví s nulovou migrací a 100% vzduchotěsnými • uzávěr lahví je opatřen vlastním značkovým bezpečnostním uzávěrem • biocertifikována pro více než 50 zemí světa

 |  Obchodní podmínky  |  Kontakt  | 

Balance – základ acidobazické rovnováhy

Váš stálý průvodce během a po Biotta Balance – týdnu

Vaše tělo je Váš kapitál

Náš moderní způsob života může vést ke změnám optimálního metabolického prostředí. Stravovací návyky, stres a nedostatek pohybu tak mohou způsobit, že z pohledu přírodního léčitelství se stáváme „kyselými“. Pomocí balení Biotta Balance týden se vydáváte na objevnou cestu tímto zajímavým tématem.

Chceme Vám přiblížit aspekty zdravé a vyvážené výživy v rámci acidobazické tématiky. Nechte se ovlivnit mnoha odbornými poznatky a cennými informacemi. S těmito novými vědomostmi můžete položit základy dlouhodobé výživy zdravé acidobazické rovnováhy.

Biotta Balance týden byl vytvořen týmem odborníků.

Získejte nezbytné znalosti a udělejte osobní zkušenost. Přejeme Vám celkově příjemný týden s blahodárnými účinky a mnoha déletrvajícími zážitky.

Váš tým Biotta Úspěšný program v kostce

  • Bude Vám vysvětlena acidobazická tématika a získáte potřebné odborné znalosti.
  • Kromě toho obdržíte praktické rady a pokyny pro provádění. ? Na základě denního plánu budete doprovázeni týdnem se zásaditým přebytkem.
  • Obdržíte výběr receptů speciálně sestavených pro Vás.
  • Lahodné šťávy Biotta budete pít mezi jídly a jako doplněk hlavních jídel.
  • Denní energetický příjem je variabilní v závislosti na Vaší osobní potřebě.
  • Po tomto týdnu budete vědět, jak v každodenním životě přijímat potřebnou stravu bohatou na zásady, a to bez omezení vlastních preferencí.

Balení s blahodárnými účinky obsahuje

  • 11 ovocných a zeleninových šťáv vyrobených přímým lisováním: 3 ks Biotta Balance Bio 500 ml NOVINKA, zeleninová směs se zvláštním kořením, 2 ks Biotta Vita7 Bio 500 ml, 2 ks Biotta Mango Mix Bio 500 ml, 2 ks Biotta Artyčoky Bio 500 ml, 1 ks Biotta Powerberry Bio 500 ml, 1 ks Biotta Černý rybíz Bio 500 ml
  • 75 g Balance bio-ovocno-bylinný čaj NOVINKA
  • Balance příručka s recepty sezónní kuchyně (viz originál, něm., franc.)

Po otevření láhve spotřebujte do 4 dnů, při uložení v chladničce do 8 dnů.

Biotta Balance šťáva je vzrušující zeleninová kompozice ze žluté mrkve, brambor a kyselého zelí, zakulacena fenyklem a ananasem. Speciální koření je složeno hlavně ze zázvoru a kurkumy.

Acidobazická rovnováha – souvislosti a fakta

Předesíláme: ani kyseliny ani zásady nejsou ze své podstaty samy o sobě dobré nebo špatné. Tělo vyžaduje obé, i když v různých množstvích a pro různé funkce. Důležité je, aby bylo dosaženo poměru ideálního pro organizmus.

Co je acidobazická rovnováha

Acidobazická rovnováha je považována za jeden z nejdůležitějších regulačních systémů organismu. Pro hladké fungování metabolismu je velmi důležité, aby v tělních tekutinách a buňkách panoval vyvážený poměr mezi kyselinami a zásadami. Každý metabolický proces vyžaduje - aby optimálně probíhal – ideální hodnotu pH (míra síly kyseliny nebo zásady).

Příjem kyselin a zásad stravou a vlastní produkce organismem a vylučování kyselých a alkalických látek podléhá velkým výkyvům. Aby přesto mohla být zachována konstantní acidobazická rovnováha, disponuje tělo různými ochrannými mechanismy, tzv. nárazníkové systémy. Tyto vyrovnávají – společně s plícemi, ledvinami a játry – výkyvy hodnot pH nahoru nebo dolů. Funkce těchto systémů je srovnatelná s udržováním tělesné teploty, která probíhá v našich tělech také zcela automaticky.

Význam hodnoty pH

Hodnota pH je měřítkem, které ukazuje, jak kyselá, neutrální nebo zásaditá je kapalina. Hodnota pH má stupnici od 0 do 14. Zatímco hodnota pH 1 ukazuje nejsilnější koncentrace kyseliny. Ty se nalézají v lidských tělech např. v žaludečních kyselinách, které musí vykazovat hodnotu pH mezi 1 a 3, aby mohly štěpit bílkoviny přijaté potravou. V kontrastu jsou např. sekrety slinivky břišní s alkalickou hodnotou pH asi 8, protože pouze v tomto bazickém prostředí může probíhat příjem živin v tenkém střevě. Neutrální hodnota pH 7, při kterém jsou kyseliny a zásady v rovnováze, se nachází např. ve vodě.

Pokud si chcete vyhodnotit zhruba Váš osobní acidobazický status, pak si během několika dní měřte hodnotu pH moči. K tomuto účelu si zakupte testovací proužky, které obdržíte v lékárnách a drogeriích. Nechte si poradit od odborného personálu.

Švédský chemik Carl Gustav Ragnar Berg (1873 - 1956) je považován za zakladatele teorie zásad. Zabýval se kyselino- a zásadotvornými účinky potravin, kde jeho výzkumy, experimenty a vlastní pokusy odhalily, že strava bohatá na zásadotvorné potraviny má vliv na zachování zdraví.

Příklady hodnoty pH v tělesných tekutinách zdravého člověka:

  • Žaludeční šťáva 1,2 - 3,0
  • Krev 7,37 – 7,45
  • Moč 4,5 - 8,2

Tento výčet nám dává dvě jasné informace:

Za prvé, že hodnoty pH v závislosti tělesné tekutině jsou velmi odlišné, a za druhé, že hodnoty kolísají. Hodnota pH krve leží ve velmi úzkém rozsahu od 7,35 do 07,45. Je životně důležité, aby hodnota pH krve zůstala konstantní. Je v kontaktu se všemi systémy důležitých tělních orgánů a představuje hlavní transportní médium pro velké množství životně důležitých látek v celém organizmu. K tomuto úkolu jsou nezbytné výkyvy v úzkém intervalu.

Překyselení z pohledu klasické medicíny a přírodního léčitelství

Konvenční medicína se odkazuje na skutečnost, že nárazníkové systémy těla jsou schopny neutralizovat kyseliny a že za normálních fyziologických podmínek nemůže dojít k překyselení těla. Překyselením označuje akutní, život ohrožující acidózu krve, která způsobuje velmi vážná onemocnění. Akutní acidóza krve nemůže být způsobena nadměrnou konzumací kyselinotvorných potravin nebo jednoduše špatnými životními návyky.

Přírodní medicína ale uznává přetížení orgánů kyselinami, tzv. latentní acidózu, ke které dochází přetížením nárazníkových systémů.

Vyrovnaná acidobazická rovnováha: Fyziologické hodnoty pH jsou dosaženy normálním výkonem nárazníkových systémů. Zásadotvorné látky příjmané pomocí potravy jsou schopné neutralizovat kyselé metabolity těla, přičemž při krátkodobém překyselení jsou k dispozici již několikrát zmíněné nárazníkové systémy.

Latentní acidóza: Dochází-li v organizmu k neustálému překyselení, pak nemohou nárazníkové systémy přebytečné kyseliny více dostatečně neutralizovat. Rovnováha je mírně narušena a přebytečné kyseliny jsou ukládány ve svalech a pojivových tkáních, kde brání buněčné látkové výměně. Udržuje-li se latentní acidóza po dobu několika let, přejde do chronicko-latentního překyselení.

Dále v textu je s pojmem "překyselení" míněna vždy to latentní acidóza tkání ve smyslu přírodní medicíny.

Možnosti a omezení Biotta Balance týdnu

Během jednoho týdne nemůže být navozena rovnováha ani latentního natož chronického překyselení. K odbourání kyselých usazenin a pro dosažení trvalé acidobazické rovnováhy jsou nevyhnutelné dlouhodobé změny ve stravě a životním stylu. Biotta Balance týden je však vhodný nástroj pro začátek přechodu k zásadotvorné výživě.

Možné příznaky překyselení

Překyselení lidského těla zůstává všeobecně po dlouhou dobu bez povšimnutí. Důsledky toho jsou zjevné po delším čase a jsou spojovány s rúznými civilizačními nemocemi. Typický příznak nebo specifické obraz nemoci z překyselení tak neexistuje. V souvislosti s latentní acidózou jsou zmiňovány blíže nespecifikované příznaky, jako je např. únava, klesající výkonnost, obraz nemocí, jako je revmatismus, migréna, celulitida, osteoporóza, apod. Tyto nemoci ale mohou být způsobeny, jak známo vedle acidobazické nerovnováhy i zcela odlišnými příčinami.

Příčiny překyselení

Příčiny přkyselování lidského těla leží většinou v jednostranné výživě bohaté na proteiny a způsobu života, který se vyznačuje stresem a nedostatkem pohybu. Kromě toho mohou ale také redukční diety a chronická onemocnění plic, jater a ledvin vést k překyselení organizmu.

Vliv stravy

Kromě endogenních regulačních mechanizmů má strava nejsilnější vliv na acidobazickou rovnováhu.

Pálení žáhy a překyselení nemají spolu nic do činění. Při pálení žáhy stoupá – netěsností žaludeční záklopky – kyselý obsah žaludku do spodní části jícnu. Toto pálení žáhy může být způsobeno přejídáním nebo hltáním, konzumací tučných jídel, pitím alkoholu a kávy, stejně jako obezitou.

Potraviny mohou - bez ohledu na jejich původní hodnotu pH - v těle v závislosti na jejich metabolické přeměně vytvářet kyseliny nebo zásady. Tak např. citron, který na jazyku chutná kysele, se v těle látkovou přeměnou změní na zásadotvorný.

Zásadotvorné potraviny

Jako zásadotvorné potraviny jsou označovány potraviny bohaté na draslík, hořčík, vápník a sodík nebo hydrogenuhličitany. Proto jsou ovoce, zelenina, salát a brambory našimi hlavními dodavateli zásad. Naplňují naše alkalické potřeby a zajišťují tak zdravý proces látkové přeměny. Bazické jsou také nesířené sušené ovoce, ovocné a zeleninové šťávy a čerstvé a sušené byliny.

Kyselinotvorné potraviny

Všechny potraviny obsahující bílkoviny - ať už živočišné nebo rostlinné - jsou kyselé, přičemž jejich kyselý účinek závisí na obsahu bílkovin. Mezi vyhlášené dodavatele kyselosti patří maso, vnitřnosti, ryby, vejce (hlavně žloutek) a tvrdý sýr. Obilniny a výrobky z obilnin (chléb, těstoviny), luštěniny, mléko a mléčné výrobky obsahují - na rozdíl od masa, drůbeže, ryb, vejce a sýrů - ale zároveň také bohatý obsah účinných minerálních látek, takže tím snižují svůj potenciál dodavatele kyselosti. Celozrnné výrobky jsou silnější dodavatelé kyselosti než výrobky z bílé mouky.

Neutrální potraviny

K základním neutrálním potravinám naší acidobazické rovnováhy patří máslo, tuky, rostlinné oleje a cukry. Neutrální chování vykazuje také pitná voda a čaj.

Potravinová tabulka

Hodnota PRAL

Nejběžnější údaj pro označení, zda je potravina kyselá nebo zásaditá, se nazývá hodnota PRAL (potenciální kyselé zatížení ledvin). Čím je tato hodnota kladnější, tím kyselejší je potravina, čím zápornější hodnota, tím více je zásaditá. Pro určení hodnoty PRAL je jednotkou měření miliekvivalent na 100 g potraviny. Tyto údaje jsou nicméně vždy průměrné hodnoty, jelikož množství látek obsažených v potravinách přirozeně kolísá. V závislosti na druhu, čerstvosti a způsobu přípravy se může výrazně hodnota změnit.

Tento seznam potravin by měl poskytnout orientační vodítko. Seznam není úplný. Zdroj: www.saeure-basen-forum.de, upraven dle Remer a Manz (1995), stav květen 2012. Dále viz tabulka strana 7 a 8 originálu.

 

Denní průběh – snadný způsob, jak začít

Takto vypadá zhruba Váš den během Biotta Balance týdne:

  • Ráno
    • Snídaně podle receptu: Mléko / káva
  • Poledne
    • Před jídlem 1 dl Biotta Artyčoky. Oběd podle receptu nebo rychlý tip.
  • Odpoledne
    • Během odpoledne průběžně 2,5 dl Biotta Mango Mix nebo Biotta Vita7
  • Večer
    • Večeře: 2 dl Biotta Balance. Zákusek nebo svačina před spaním: 1 dl Biotta Černý rybíz nebo Powerberry.

Abyste si mohli přizpůsobit týden Vašim individuálním potřebám, uvedli jsme níže několik možností:

  • Pokud dáváte přednost vaření večeře před obědem, pak pijte Biotta šťávy v poledne.
  • Přizpůsobte týden Vašim individuálním energetickým potřebám a Vašemu pocitu hladu:
    • Přizpůsobte velikost porcí hlavních jídel chuti (recepty jsou kalkulovány jako průměrné dávky).
    • Užijte si jako zákusek hrst lískových oříšků (viz recept Naschnüsse na straně 24 originálu), nebo jezte sušené ovoce.
    • Je-li pro Vás jedno hlavní jídlo denně málo, připravte si zeleninovou nebo bramborovou polévku (viz recepty na straně 16 originálu), můžete jíst salát nebo ohřáté zbytky z předchozího dne.

Každodenní strava - kombinace, která se počítá

Ať je potravina kyselá, neutrální nebo alkalická, nemůžeme z toho dělat žádné závěry stran celkového vlivu na zdraví. Tak např. Dostatečný přísun bílkovin (bez ohledu na to, zda živočišné nebo rostlinné) je pro zdravé a vitální tělo je velmi důležitý. Průměrná strava (hodně masa, málo zeleniny) vytvoří přebytek kyseliny asi 50-100 mE. Našim cílem je výrazně snížit tento přebytek tak, aby denní zůstatek byl dokonce mírně kyselý, takže nemusí nutně být zásaditý. Na takové nízké přísuny kyselosti je tělo připraveno je vyrovnat svými nárazníkovými systémy.

Doplňte kyselinotvorné potraviny v rámci jídla nebo průběhu dne důsledně zásadotvornými potravinami (ovoce a zelenina), přidejte další brambory jako škrob a snižte bílkovinnou přílohu (sýry, maso, ryby, vejce) na rozumnou míru.

Následující příklady ukazují, jak přísun kyselosti lze snížit vhodnými opatřeními.

Menu

Složení Varianta 1 Varianta 2
200 g rýže 200 g rýže 200 g brambor
50 g hlávkový salát 50 g hlávkový salát 50 g hlávkový salát
200 g Rumpsteak 100 g Rumpsteak 200 g Rumpsteak
  150 g karotky 1 kiwi
  - redukce porce masa = porce masa stejná
  + přidána porce zeleniny ~ brambory místo rýže
    + ovoce jako zákusek
     
PRAL hodnota: 19,8 PRAL hodnota: 3,7 PRAL hodnota: 4,3

 



Cena uvedená u zboží zahrnuje DPH.

AFIN s.r.o., Klikatá 595/27, 158 00 Praha 5 - Jinonice, IČO: 25121898, DIČ: CZ25121898, mobile: +420 605 264 005, e-mail: obchod@afin.cz